Хрест натільний Трійця. Божа Матір Знамення

З’єднаний з колом хрест можна побачити серед найдавнішої, ще язичницької символіки, де він позначав сонце. Після Хрещення древній символ наповнився новим змістом, ставши носієм образу справжнього Сонця, Сонця Правди Христа. «Сонячні» хрести набули широкого поширення, особливо в новгородських землях. На цих традиціях і грунтується образ натільного хреста із зображенням Трійці Старозавітної на лицьовій стороні і ікони Божої Матері «Знамення» на звороті.

У Старому Завіті в книзі Буття розповідається про явище Бога в образі трьох ангелів праведному Аврааму і його дружині Сарі. Бог пообіцяв Аврааму, що серед його нащадків народиться Месія, який врятує людей від гріхопадіння і пекла і знову відкриє для них ворота раю. З давнини ця подія Церква осмислює як пророцтво про народження Христа. В іконопису богословськи-символічне розкриття цього сюжету сходить до творчості прп. Андрія Рубльова (XIV – поч. XV ст.). Рубльов відмовився від зображення «гостинності Авраама» і створив нову кругову композицію, залишивши тільки сидять у трапезного столу ангелів. У круговому русі, нескінченно відбиваючись один в одному, ангели створюють образ досконалого Триєдиного Бога – Отця, Сина і Святого Духа.

Два ангела на іконі схилили свої голови перед третім, благословляє чашу. Це символічне зображення майбутньої хресної жертви Христа, Божественного Сина. Благословляючи чашу, Господь ніби благословляє майбутню Йому хресну жертву, чашу скорботи, яку Йому дано випити за гріхи людства.

З кінця XIV століття ікона Трійці стала святковою іконою П’ятидесятниці, дня, коли на п’ятдесятий день після Воскресіння Христа Святий Дух зійшов на апостолів. У народі це свято називають «Трійця», тому що Третя Іпостась теж явила Своє дію на землі. «Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас», – і вдома, і в церкві просять віруючі, звертаючись до Отця, і Сина, і Святого Духа. Це трисвяте виголошення хрестом написано навколо образу Трійці на даному хресті.

Пророчою є також ікона «Знамення» Божої Матері, вміщена на звороті. На грудях здійняла в молитві руки Богородиці належить благословляє Богонемовля. Окреслений колом, символом Неба і вічності, Він немов тільки є в лоні Матері, залишаючись іпостасні чином Божественного Сина, Другим Обличчям Пресвятої Трійці. Іконографія слід за баченням пророка Ісайї: «Тому Господь Сам дасть вам знака: Ось Діва в утробі зачне, і народить Сина, і наречуть ім’я Йому: Еммануїл» (Іс. 7:14). Як вершина пророчих обітниць ікона «Знамення» з середини ХIV століття стала центральною в пророчий ряду російського іконостасу. Вона знаходиться прямо над іконою Трійці, що стоїть по центру праотеческий ряду.

У складення іконографії «Знамення» велике значення має ще один старозавітний сюжет, що розповідає про битву ізраїльтян з військами Амалика: «І коли Мойсей підіймав свої руки, то перемагав Ізраїль, а коли опускав руки, то перемагав Амалик. І були його руки сталі аж до заходу сонця. І скинув Ісус Амалика… І збудував Мойсей жертівника, і назвав ім’я тому: Єгова-Ніссі (Господь прапор моє)»(Іс. 10-11; 12-13; 15). Мойсей молився за вручений йому Богом єврейський народ, ведучи його по пустелі в землю обітовану, а Пресвята Богородиця вічно стоїть перед Богом і молиться за все творіння, ведучи його з духовної пустелі в Боже Царство. І поки молиться Вона, поки підняті Її руки, народи землі будуть перемагати в невидимій боротьбі проти сил пекла.

Найзнаменитіша чудотворениями ікона «Знамення» знаходиться e Новгороді. Під час битви новгородців з суздальцями в 1169 році на цій іконі з очей Божої Матері, горюющей «про ненависної ворожнечі світу цього», минули сльози. Святкування чуду встановлено 27 листопада. Прославляючи Пресвяту Богородицю, Церква шанує Її як «чеснішу херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів», тобто що стоїть до Бога ближче херувимів і серафимів і всіх чинів ангельських. Ці слова написані на хресті навколо образу Божої Матері.

Чотирикутний хрест показує образ світу, що тягнеться на чотири частини світу і піднімається від землі до Неба, в центрі якого знаходиться Бог. У Бога з’єднуються всі кінці землі і земля з Небесним кругом. «Як чотири кінця хреста тримаються і з’єднуються його осередком, так і силою Божественної тримається висота і глибина, довгота і широта, тобто видима і невидима тварина» (прп. Іоанн Дамаскін – VII ст.).
Хрест натільний Трійця
Божа Матір Знамення
Носити срібний натільний хрестик не тільки можна, а й потрібно. Багато віруючих можуть підтвердити: це – найпотужніша захист людини. Чому? Тому що хрест – це знаряддя смерті Христа. Розп’ятий Ісус Своєю Кров’ю омив гріхи кожної людини.


1998-2022 © КЮЗ ЮвелірЕліт  +38 (099) 079-10-60info@juvelirelit.com.ua
Цены и стоимость ювелирных изделий, указанные на сайте - действуют только для интернет-магазина "ЮвелирЭлит".
Наложенный платёж. Доставка украшений осуществляется "Новой Почтой" во все города и сёла Украины

Продажи временно приостановлены Відхилити

Мы используем файлы cookie для лучшего представления нашего сайта
Принять
Отказаться
Используем файлы cookie